Energooszczędne instalacje

Zasada działania

Panele FIRST ogrzewają pomieszczenie za pomocą promieniowania podczerwonego – niewidzialnego dla ludzi światła, które jest emitowane również przez Słońce i od miliardów lat ogrzewa naszą planetę. Jest ono bezpieczne dla naszego zdrowia oraz posiada właściwości zdrowotne.

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni różni się od tradycyjnego. Kaloryfery oddają ciepło do powietrza, a dopiero rozgrzane powietrze ogrzewa ściany i osoby znajdujące się w środku. Taki sposób przekazywania energii ma sporo wad, a największą jest nierównomierne rozprowadzane ciepła oraz marnowanie go.

Spójrz na poniższe obrazki. Lewy pokazuje ogrzewanie tradycyjnie. Widać na nim, jak ciepłe powietrze gromadzi się w pobliżu kaloryfera i unosi się w górę, aż pod sam sufit. Tam się ochładza i opada na dół.

Ogrzewanie za pośrednictwem powietrza nazywane jest konwekcją. Jej wadą jest to, że duża część energii jest tracona i jest ona nierównomiernie rozprowadzana. To skutkuje tym, że w pomieszczeniu są zimniejsze miejsca. Zwłaszcza nad podłogą, co odczuwamy jako bardzo nieprzyjemny efekt „zimnych stóp”. Cyrkulacja powietrza może być niekorzystna dla alergików.

Użycie promienników ciepła FIRST niweluje ten efekt. Promieniowanie cieplne równomiernie „opada” na ściany, ludzi oraz wszystkie przedmioty. Ciepło zostaje przekazane do ich wnętrza a potem jego nadmiar zostaje oddany do powietrza. Dzięki temu w całym pomieszczeniu panuje komfort cieplny. Nawet przy podłodze jest ciepło i możemy zapomnieć o zimnych stopach.

Ogrzewanie tradycyjne
promieniowanie podczerwone ogrzewanie

Ogrzewanie panelami FIRST
promienniki ogrzewanie

Idealnym przykładem może być tutaj mroźny zimowy dzień i termometr pokazujący +20°C w Słońcu. Dzieje się tak, ponieważ promienie Słońca nie ogrzewają powietrza, ale przedmioty, na które pada jego światło. W słoneczny zimowy dzień może być nam bardzo ciepło, pod warunkiem że przebywamy w oświetlonym miejscu. Kiedy jednak przejdziemy do zacienionego obszaru, np. za budynek, wtedy momentalnie czujemy chłód.

Innym przykładem działania promieniowania cieplnego są nasze jeziora i stawy. Na początku wiosny są one lodowato zimne, a kilka tygodni później można się w nich kapać. Powietrze nie byłoby w stanie nagrzać wody nawet w pełni lata. To promieniowanie podczerwone pochodzące od słońca przenika wodę i ogrzewa ją aż do głębi.

Panele FIRST mogą zostać wykorzystane do ogrzewania każdego rodzaju pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się w miejscach o niskiej oraz bardzo wysokiej wilgotności. Przekazana energia ogrzewa nie tylko powierzchnię ścian, ale przechodzi również w ich głąb. Ma to bardzo duże znaczenie dla powstrzymania rozwoju grzybów oraz pleśni.