Energooszczędne instalacje

Kolektory słoneczne

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU)

Energooszczędne ogrzewanie wody to zagadnienie często bagatelizowane przez inwestorów. Tymczasem statystyki pokazują, że stanowią do 40% kosztów ogrzewania. Po pierwsze ponieważ podgrzewamy wodę cały rok, po drugie, im więcej osób w rodzinie tym większe zużycie wody.

Dodatkowo dochodzą nam problemy związane np. z całorocznymi opłatami przesyłowymi i nieefketywnością całej kotłowni która przygotowana jest na maksymalny wydatek energetyczny w miesiącach zimowych.

Rozwiązania które proponujemy pozwalają zaoszczędzić nawet do 80% na kosztach podgrzewania wody.

Przykładowe rozwiązania obejmują użycie bardzo tanich i wydajnych zasobników, pomp ciepła lub zastosowanie kolektorów słonecznych.

Zasada działania kolektora próżniowego

Kolektory zbudowane z rur próżniowych, w których znajdują się rurki cieplne (Heatpipe) z płynem parującym. Po nagrzaniu rurki płyn zaczyna parować i kieruje się do kondensatora. Następuje wymiana ciepła, płyn ulega nagrzaniu w instalacji, para skrapla się i grawitacyjne powraca na dno rurki. Przy kolektorach SP-S wymiany rur można dokonać bez opróżniania układu. Rurki cieplne – Heatpipe powinny zostać zamontowane pod kątem minimum 25°. Optymalne nachylenie w naszej strefie klimatycznej to 43° – 55°.

Kolektor został przetestowany pod względem pozyskiwanej energii przez SPF Institut für Solartechnik, Switzerland. Na podstawie tych badań kolektor ten otrzymał prestiżowy certifikat Solar Keymark.

kolektory słoneczne
kolektory słoneczne

Zalety

  • wysoka osiągalna temperatura pracy
  • minimalne straty
  • optymalne przenoszenie ciepła
  • łatwa wymiana pojedynczych rur bez przerywania pracy
  • łatwy montaż układu solarnego
  • 10 lat gwarancji na rury próżniowe

Schemat przedstawiający pozyskanie energii słonecznej

kolektory słoneczne